Radšej s moslimom ako s ateistom?

Autor: Eduard Chmelár | 26.9.2008 o 8:20 | Karma článku: 16,93 | Prečítané:  19173x

     Včerajšia relácia STV nazvaná mimochodom príšerne neoriginálne (Večer na tému) mala pre mňa dosť šokujúce rozuzlenie. Spočiatku to síce vyzeralo (aj zásluhou nešťastného prístupu moderátora) na verejný súd nad islamom, no toto smerovanie múdro zastavil Tomáš Zálešák. Ak však niekto čakal nejaký tolerantný záver, prekvapenie sa nekonalo – kresťanskí fundamentalisti sa totiž vzácne zhodli s moslimami, že najväčšou hrozbou súčasného sveta nie sú vlastne ani teroristi, ale – ateisti. A aby toho nebolo málo, úplne to zaklincoval mladý doktorand Katedry žurnalistiky na Katolíckej univerzite v Ružomberku Imrich Gazda, ktorý sa vyznal, že by mal radšej za suseda moslima ako ateistu...

     Pre niekoho môže byť čudné, že jediný zmierlivý hlas na obranu ateistov nezaznel v relácii od predstaviteľov „náboženstva lásky“, ale od zástupcu islamu obviňovaného z militarizmu. Čudné to však môže byť len pre tých, ktorí z hľadiska etiky delia ľudí na kresťanov, moslimov a neveriacich psov, a nie na slušných a neslušných. V skutočnosti sme boli na pôde verejnoprávnej televízie svedkami takých bezprecedentných útokov na ateistov, aké sa ani v iných európskych krajinách len tak ľahko nevidia. Chcem veriť, že boli dôsledkom skôr nevedomosti ako zlého úmyslu. Predovšetkým, stotožňovať ateizmus s konzumným spôsobom života je absurdné porovnávanie nesúvisiacich kategórií – je to niečo podobné, ako keby som stotožňoval kresťanstvo s rybármi a prostitútkami, pričom vieme, že jadro leží niekde úplne inde. Podobne aj ateizmus sa vzťahuje iba a len na nevieru v Boha, rovnako ako teizmus na jeho existenciu. Nič iné z toho vyvodiť nemožno. Ako „duchovné prázdni“ mi nepripadajú mnohí neveriaci, ale skôr dotyčný mladý muž, ktorý pôsobil dojmom, akoby sa mu v živote nedostala do rúk iná kniha ako Evanjelium. Možno by potom zistil, že tradícia sekulárneho humanizmu je v mnohých ohľadoch bohatšia ako tradícia väčšiny náboženstiev. Hovoriť o nej presahuje možnosti tohto blogu, pripomeňme si však aspoň niektoré zásady tohto hodnotového systému.
     Ježiš nebol jediný, kto hlásal pokoru a odpúšťanie. V Platónovom dialógu Kritón Sokrates hovorí: „Nemá sa teda odplácať bezprávie bezprávím, ani sa nemá nijakému človeku robiť zlé, aj keď človek musí od ľudí trpieť všetko možné.“
     Ježiš nebol prvý, kto nabádal starať sa viac o spásu duše ako telesné potreby. Tristo rokov pred ním Zenon z Kitia učil, aby človek nežil len pre jedlo a pitie, ale aby zdokonaľoval svoj život.
     Ctiť si rodičov nekázalo len Desatoro, ale aj Platón v Zákonoch. Keď apoštol Pavol kázal proti opilstvu, hýreniu a smilstvu, nerobil v podstate nič iné ako Epikuros koncom 4. storočia pred Kristom.
     A keď už hovoríme o konzumnom spôsobe života, pri všetkej úcte k Ježišovmu učeniu, nik tak krásne nevystihol podstatu skromnosti ako Aristoteles: „Bohatý nie je ten, kto veľa má, ale ten, kto málo potrebuje.“
     Iste, sú aj rozpory. Keď sa veriaci modlia k Všemohúcemu s prosbou „chlieb náš každodenný daj nám dnes“, Epikuros by im na to odpovedal: „Je hlúpe žiadať od bohov to, čo si každý môže zabezpečiť sám.“ Apoštol Pavol hlásal: „Kto sa protiví vrchnosti, protiví sa božiemu poriadku.“ Stoický filozof Chrysippos zasa učil: „Nijaký človek nie je od prírody otrokom.“ Ktorý prístup sa vám vidí morálnejší?
     Nemám potrebu dokazovať tu, ktorá etická náuka je pravdivejšia, lebo je to nezmyselné. A onen mladý muž vo mne ani nemohol vyvolať nijakú averziu voči kresťanom, medzi ktorými je  množstvo múdrych a hlboko mravných ľudí. Len som tak rozmýšľal, že ak by som si mohol vybrať, bol by som radšej, keby sa do môjho susedstva nasťahovali napríklad pán Anton Srholec alebo pán Mohamad Safwan Hasna. Nie preto, že jeden je kresťanský kňaz a druhý moslimský imám. Ale preto, že sú to vzácni ľudia, s ktorými si mám čo povedať. Ale ak sa do môjho susedstva prisťahuje Imrich Gazda, bude mi to fuk. Ja sa svojich susedov totiž nebojím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo robiť, ak sa covidom nakazíte po prvej dávke očkovania?

Druhú dávku by ste mali dostať do 42 dní.

Dobré ráno

Dobré ráno: V očkovaní je chaos, každý si robí po svojom

Ako vyzerá vakcinácia na Slovensku.

Komentár Petra Schutza

Keď vedenie štátu mentálne nestíha

Riziko, že "kontinuálny skríning" situáciu zhorší, nie je zanedbateľné.


Už ste čítali?