reklama

Všeobecná deklarácia ľudských povinností

V predvečer medzinárodného sviatku ľudských práv (10. december - nezabudnite) som sa rozhodol oboznámiť čitateľov s rovnako dôležitou protiváhou tohto dokumentu. V októbri 1996 uverejnili spoločne Die Zeit a Frankfurter Allgemeine návrh Všeobecnej deklarácie ľudských povinností. Na jej vzniku sa podieľalo 24 štátnikov z celého sveta (Helmut Schmidt, Jimmy Carter, Šimon Peres, Valery Giscard d´Estaing, Franz Vranitzky, Felipe Gonzales, James Callaghan, Kiiči Mijazava, Oscar Arias Sanchez, Kenneth Kaunda a ďalší) spolu so švajčiarskym teológom Hansom Küngom. Cieľom bolo nielen vytvoriť všeobecne platný rámec globálnej etiky, ale aj čeliť námietkam niektorých rozvojových krajín, ktoré považujú takmer šesťdesiatročnú Všeobecnú deklaráciu ľudských práv za príliš jednostrannú, a teda nezáväznú. Aktivisti na celom svete chcú dosiahnuť, aby Všeobecnú deklaráciu ľudských povinností schválilo Valné zhromaždenie OSN. Keďže v slovenčine návrh tohto dokumentu ešte nevyšiel, ponúkam jeho preklad. Originál textu na porovnanie nájdete tu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Preambula

Nakoľko uznanie vlastnej dôstojnosti a rovných a neodcudziteľných práv človeka všetkými členmi ľudskej rodiny je základom slobody, spravodlivosti a mieru vo svete a zahŕňa i povinnosti alebo zodpovednosť,

nakoľko jednostranný dôraz na právach môže vyústiť do konfliktu a nekonečných sporov a zanedbávanie povinností vedie k chaosu a úpadku zákonov,

nakoľko vláda práva a podpora ľudských práv závisí na ochote mužov a žien správne konať,

nakoľko súčasné globálne problémy si vyžadujú globálne riešenia, ktoré môžu byť dosiahnuté len prostredníctvom základných ideí, hodnôt a noriem uznaných všetkými kultúrami a spoločnosťami,

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

nakoľko všetci ľudia majú podľa svojho vedomia a schopností zodpovednosť za presadzovanie lepšieho spoločenského poriadku tak vo svojej vlasti ako aj globálne, teda za cieľ, ktorý nemožno dosiahnuť len pomocou zákonov, predpisov a konvencií,

nakoľko ľudské túžby po pokroku a zdokonalení môžu byť splnené iba prostredníctvom spoločných hodnôt a kritérií platných pre všetkých ľudí a inštitúcie všetkých čias,

vyhlasuje Valné zhromaždenie OSN túto

Všeobecnú deklaráciu ľudských povinností

ako spoločný štandard pre všetkých ľudí a všetky národy, s cieľom, aby každý jednotlivec a každá spoločenská inštitúcia podľa tohto vyhlásenia prispievali k pokroku spoločnosti a osvete všetkých svojich členov. My, ľudia sveta, obnovujeme a posilňujeme týmto vyhlásené záväzky Všeobecnej deklarácie ľudských práv, a to: plné prijatie dôstojnosti všetkých ľudí, ich neodcudziteľnú slobodu a rovnosť a ich vzájomnú solidaritu. Uvedomenie a prijatie týchto povinností by malo byť vyučované a podporované po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Základné princípy pre ľudstvo.

Čl. 1 - Každá osoba bez ohľadu na pohlavie, etnický pôvod, sociálne postavenie, politický názor, jazyk, vek, národnosť alebo náboženstvo je povinná zaobchádzať ľudsky so všetkými ľuďmi.

Čl. 2 - Nikto nebude podporovať akúkoľvek formu neľudského správania, ale všetci ľudia majú povinnosť usilovať sa o dôstojnosť a sebaúctu všetkých ostatných.

Čl. 3 - Žiadna osoba, skupina či organizácia, žiadny štát, armáda či polícia nestojí mimo dobra a zla. Všetci podliehajú etickým štandardom. Každý človek je povinný podporovať dobro a zabraňovať zlu za všetkých okolností.

Čl. 4 - Všetci ľudia obdarení rozumom a svedomím musia prevziať zodpovednosť voči každému a všetkým, voči rodinám a spoločenstvám, voči rasám a náboženstvám v duchu solidarity: Čo nechceš, aby robili tebe, nerob ani ty iným

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nenásilie a úcta k životu

Čl. 5 - Každá osoba je povinná ctiť si život. Nikto nemá právo zraniť, mučiť alebo zabiť inú ľudskú bytosť. To nevylučuje právo na oprávnenú sebaobranu jednotlivcov alebo spoločenstiev.

Čl. 6 - Spory medzi štátmi, skupinami alebo jednotlivcami sa majú riešiť bez násilia. Nijaká vláda nesmie tolerovať alebo zúčastňovať sa na aktoch genocídy alebo terorizmu, nesmie zneužívať ženy, deti alebo iných civilistov ako prostriedky na vedenie vojny. Každý občan a verejný činiteľ je povinný konať pokojným, nenásilným spôsobom.

Čl. 7 - Každá osoba je nekonečne cenná a musí byť bezpodmienečne chránená. Ochranu si vyžadujú aj zvieratá a prírodné prostredie. Všetci ľudia sú povinní chrániť ovzdušie, vodu a pôdu na Zemi v záujme súčasných obyvateľov a budúcich generácií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spravodlivosť a solidarita

Čl. 8 - Každá osoba je povinná správať sa čestne, statočne a zodpovedne. Nijaká osoba alebo skupina nesmie okradnúť či ukrátiť o majetok inú osobu alebo skupinu.

Čl. 9 - Všetci ľudia, ktorí majú potrebné prostriedky, sú povinní usilovať sa o prekonanie biedy, podvýživy, nevedomosti a nerovnosti. Majú podporovať udržateľný rozvoj na celom svete na zabezpečenie dôstojnosti, slobody, bezpečnosti a spravodlivosti pre všetkých ľudí.

Čl. 10 - Všetci ľudia sú povinní rozvíjať svoje schopnosti prostredníctvom usilovného snaženia sa. Majú mať rovnaký prístup k vzdelaniu a zmysluplnej práci. Každý je povinný podporovať biednych, znevýhodnených, postihnutých a obete diskriminácie.

Čl. 11 - Všetko vlastníctvo a bohatstvo sa musí používať zodpovedne v súlade so spravodlivosťou a pre pokrok ľudského rodu. Hospodárska a politická moc sa nesmie používať ako prostriedok na ovládanie, ale v službách ekonomickej spravodlivosti a sociálneho poriadku.

Pravdivosť a tolerancia

Čl. 12 - Každá osoba je povinná hovoriť a konať pravdivo. Nikto, akokoľvek vysokopostavený alebo mocný, nesmie klamať. Musí sa však rešpektovať právo na súkromie a na dôvernosť osobných a pracovných informácií. Nikto nie je povinný hovoriť celú pravdu každému a vždy.

Čl. 13 - Všeobecné etické kritériá sú záväzné i pre všetkých politikov, úradníkov, manažérov, vedcov, spisovateľov, umelcov, ako aj pre lekárov, právnikov a iných odborníkov, ktorí majú osobitné povinnosti voči klientom. Profesionálne a iné etické kódexy majú odrážať prioritu všeobecných kritérií pravdivosti a spravodlivosti.

Čl. 14 - Sloboda médií informovať verejnosť a kritizovať spoločenské inštitúcie i vládne aktivity ako základná podmienka spravodlivej spoločnosti musí byť využívaná zodpovedne a s rozvahou. Sloboda médií prináša so sebou osobitnú zodpovednosť za presné a pravdivé spravodajstvo. Vždy sa treba vyhýbať senzáciechtivému spravodajstvu ponižujúcemu ľudskú osobnosť alebo dôstojnosť.

Čl. 15 - Hoci náboženská sloboda musí byť zabezpečená, predstavitelia náboženstiev majú osobitnú zodpovednosť za to, aby sa vyhli výrazom predpojatosti a skutkom diskriminácie voči odlišným vieram. Nemali by vyvolávať alebo legitimizovať fanatizmus a náboženské vojny, ale mali by podporovať toleranciu a vzájomnú úctu medzi všetkými ľuďmi.

Vzájomná úcta a partnerstvo

Čl. 16 - Všetci muži a ženy sú povinní preukazovať úctu voči sebe navzájom a porozumenie v partnerskom živote. Nikto nesmie vystaviť inú osobu sexuálnemu vykorisťovaniu alebo závislosti. Sexuálni partneri by mali skôr akceptovať zodpovednosť za starostlivosť o vzájomnú pohodu.

Čl. 17 - Vo všetkých svojich kultúrnych a náboženských rozmanitostiach si manželstvo vyžaduje lásku, vernosť a zhovievavosť a malo by sa snažiť o zaručenie bezpečia a vzájomnej podpory.

Čl. 18 - Praktické rodinné plánovanie je povinnosťou každého páru. Vzťah medzi rodičmi a deťmi musí odrážať vzájomnú lásku, úctu, vďačnosť a starostlivosť. Žiadni rodičia ani iní dospelí nesmú vykorisťovať, zneužívať alebo týrať deti.

Záver

Čl. 19 - Nič v tejto deklarácii nemôže byť interpretované ako narážka na právo nejakého štátu, skupiny alebo osoby zúčastniť sa na nejakej aktivite alebo vykonať nejaký skutok smerujúci k zničeniu nejakej povinnosti, práva a slobody predkladanej v tejto deklarácii a vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv z roku 1948.

Eduard Chmelár

Eduard Chmelár

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Jediný režim, voči ktorému nemám výhrady, je pitný.Profil kandidáta na prezidenta Zoznam autorových rubrík:  Zbližovanie ľudstvaKultúra mieru a nenásiliaUdržateľná spoločnosťKritika politikyMédiáRúcanie mýtovPro SlovakiaSúkromnéZábavaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu