reklama

Minister kultúry nepozná tlačový zákon

Myslel som si, že si to niekto všimne. Marek Maďarič v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo suverénne hovoril o niečom, o čom zjavne nemal potuchy. Ak by sa pomýlil raz, povedal by som si, že mýliť sa je ľudské. Ale ak v priebehu jednej jedinej relácie preukáže mnohonásobnú neznalosť právnej normy, ktorú by chcel zmeniť, potom niečo nie je v poriadku. Minister kultúry ma svojím televíznym vystúpením definitívne presvedčil o tom, že vláda plnou mediálnou silou vletela do niečoho, čo vôbec nemá pripravené a premyslené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

 Ak nepozná tlačový zákon moderátorka Zlatica Puškárová (ktorá neovláda lehoty práva na opravu), tak si poviem, že sa nepripravila. Ak nepozná tlačový zákon šéfredaktor SME (ktorý si myslí, že právo na odpoveď v ňom už zakotvené je), tak si poviem, že už rozumiem, prečo majú redakcie také problémy s plnením povinností vyplývajúcich z tejto normy. Ale ak nepozná tlačový zákon rezortný minister, ktorý v ňom od začiatku videl jednu zo svojich kľúčových legislatívnych iniciatív, potom sa pýtam, čo tam vlastne robí.
 „Takže ja vám poviem, ako by ten tlačový zákon asi mal vyzerať,“ nadýchol sa Marek Maďarič v relácii Na telo a vysvetlil nám, že právo na odpoveď je novinka, ktorá má skrátiť lehotu práva na opravu z tridsiatich na osem dní. Chvíľu som uvažoval nad tým, či nemám vrátiť menovací dekrét, lebo zjavne učím študentov o takých platných predpisoch, ktoré sa pán minister ešte len chystá zaviesť. Povinnosť uverejniť opravu do ôsmich dní (§ 19, ods. 3) má totiž šéfredaktor denníka už od roku 1966.
 Pán minister zjavne nerozumie ani rozdielu medzi vydavateľom a šéfredaktorom, keďže si v relácii pomýlil ich kompetencie pri posudzovaní pravdivosti údaja, o opravu ktorého sa žiada. O tejto veci podľa § 19, ods. 2 nerozhoduje vydavateľ, ale šéfredaktor. Buďme však aspoň v tomto bode k Marekovi Maďaričovi zhovievaví – skúsenosti mi totiž hovoria, že s týmto rozlišovaním majú problémy aj súdy.
 Šéf rezortu kultúry sa pokúšal dokázať, že sú aj iné dôvody, prečo treba prijať nový tlačový zákon. Podľa jeho slov je to aj „jasne povedaný zákaz cenzúry“. Možno, že sme obaja čítali iný tlačový zákon, ale v tom mojom je §17, ods. 1, ktorý hovorí: „Cenzúra je neprípustná.“ Jasnejšie to bolo povedané už len v prvom uhorskom tlačovom zákone z roku 1848, ktorý sa začínal slovami „Cenzúra sa zotiera naveky“. Večnosť síce trvala dosť krátko, lebo odvtedy sa cenzúra v našich končinách obnovila ešte päťkrát, ale to je už iný príbeh.
 Ďalej nám pán minister predviedol dosť svojský výklad rozdielu medzi právom na opravu a právom na odpoveď, keď vyhlásil, že doterajší stav je iba „stanoviskom šéfredaktora“, kým v zmenenej forme to už vraj bude „stanovisko dotknutej osoby“. Pán minister dokonca zdôraznil, že „to je právny výklad“. No. Chcel by som vedieť, koho. V § 19 ods. 1 platného tlačového zákona sa totiž jasne hovorí, že ten, kto opravu žiada, má zároveň právo navrhnúť jej znenie. Čiže opäť mi to príde zo strany ministerstva kultúry ako vyrážanie otvorených dverí.
 Marek Maďarič však zašiel ešte ďalej. V spomínanej televíznej relácii nielenže navrhoval veci, ktoré už v zákone dávno ošetrené sú, ale aj veci, ktoré by vlastne znamenali nie posilnenie, ale naopak oslabenie doterajšieho práva na opravu. Na trochu prostoduchú otázku moderátorky, či právo na odpoveď bude znamenať okamžité uverejňovanie reakcií, minister kultúry odpovedal, že „my nebudeme trvať na tom, že to nutne musí byť na tom istom mieste“. Podľa jestvujúcej normy totiž oprava musí byť uverejnená na tom istom mieste a dokonca aj rovnakým typom písma.
 Napokon pán minister doplietol všetkých nielen tým, že si mýlil novelu zákona s novým zákonom, ale aj tým, že ako jednu z alternatívnych ciest pripustil aj návrh Pavla Hrušovského, aby sa namiesto práva na odpoveď zvážilo radšej zjednodušenie súdneho konania o mediálnych záležitostiach. Takéto riešenie však ide proti duchu a celkovej filozofii práva na odpoveď a ak by vláda ustúpila týmto smerom, iba by potvrdila, že jej nejde o verejný záujem posilniť postavenie bežného občana voči svojvôli médií, ale len o akúsi kartelovú dohodu medzi politikmi a novinármi.
 Chcem opätovne zdôrazniť, že právo na odpoveď je dobrá a potrebná vec. Odpor novinárov je pochopiteľný, pretože tento inštitút ich zaväzuje k väčšej zodpovednosti. Bolo to tak vždy a všade – aj šéfredaktor PRAVDY Petr Šabata dnes chváli právo na odpoveď v českom tlačovom zákone, no v čase jeho prijímania ho ako šéfredaktor MF DNES označoval za normu, ktorá ide proti slobode tlače. Táto taktika, táto snaha zjednodušiť si povinnosti je bežnou súčasťou stavovských tančekov médií. Zároveň je však trochu smutné vidieť aj najlepších slovenských novinárov, ako opúšťajú racionálne pozície a uchyľujú sa k demagógii najhrubšieho zrna. Právo na odpoveď nikde vo svete neohrozilo slobodu médií. Dokonca aj vo Francúzsku, ktoré má špecificky silné právo na odpoveď (musí sa realizovať do troch dní a prináleží akejkoľvek osobe, o ktorej sa v článku píše, pričom nezáleží na tom, či je text presný alebo nie, ohováračský alebo nie), je tento inštitút široko prijímaný a uznávaný, nesťažujú sa na neho ani novinári, ani vydavatelia.
 Potiaľto je to teda úplne v poriadku. Ak je zámer slovenskej vlády ten istý ako zámer Európskej únie, čiže rozšíriť kľúčovú súčasť ľudských práv – slobodu prejavu – aj na osoby, ktoré nepracujú v médiách, potom takýto zámer vítam a podporujem. No ak je to len zúfalý mocenský pokus, ako si vynútiť lepšie vzťahy s médiami, potom by bolo lepšie, keby premiér pochopil, že oveľa účinnejšie ako nový tlačový zákon to rieši výmena nekompetentnej hovorkyne.

Eduard Chmelár

Eduard Chmelár

Bloger 
  • Počet článkov:  78
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Jediný režim, voči ktorému nemám výhrady, je pitný.Profil kandidáta na prezidenta Zoznam autorových rubrík:  Zbližovanie ľudstvaKultúra mieru a nenásiliaUdržateľná spoločnosťKritika politikyMédiáRúcanie mýtovPro SlovakiaSúkromnéZábavaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu